Elias Charalambous după egalul lui FCSB la Cluj: ”Suntem lideri, dar asta nu înseamnă nimic!”

Elias Charalambous
Elias CharalambousAFP
FCSB nu a realizat decât o remiză albă în deplasarea pe terenul celor de la U Cluj, scor 0-0, într-o partidă din etapa a 26-a a SuperLigii.

Antrenorul FCSB-ului, Elias Charalambous, a spus că echipa sa a abordat înfruntarea la victorie, dar nu crede că rezultatul de pe Cluj Arena va putea decide campionatul.

Tehnicianul cipriot a văzut și el o fază la care crede că ardelenii ar fi trebuit să rămână în 10 oameni din minutul 20, dar nu a dorit să comenteze suplimentar.

"Am zis și înainte de meci că am venit aici ca să câștigăm. N-a fost cel mai bun rezultat pentru noi, dar la finalul zilei avem un punct, poate fi important în lupta la titlu. Luăm punctul și continuăm”.

”Din păcate, n-am reușit să marcăm. În prima repriză n-am fost atât de buni, în cea de-a doua am avut mai multă posesie. Continuăm. Repet, rezultatul de azi nu va decide campionatul. Suntem lideri, asta nu înseamnă nimic, o luăm pas cu pas. Așa vom face până la capăt”.

”Nu-mi place să vorbesc despre arbitri. Îi respect. Pentru o situație similară, cei de la federație le-au spus jucătorilor că e roșu. La ce ne-au spus la întâlnire, în mod normal e roșu. Dar nu e treaba mea", a declarat Charalambous.

”Se putea da penalty!”

Jucătorul roș-albaștrilor, Darius Olaru a fost foarte dezamăgit de acest rezultat și crede că echipa sa putea primi un penalty în repriza a doua, în urma unei intervenții dure asupra lui Octavian Popescu.

"Știam că ne va aștepta un meci greu. A fost greu să obținem un punct dacă nu am marcat. Încă două puncte pierdute, dar trebuie să mergem acasă știind că ne va aștepta un alt meci dificil. Sunt dezamăgit, dar trebuie să ne ridicăm și să câștigăm următorul meci!”

U Cluj are o echipă bună, dacă aveau un teren mai bun, strângeau mult mai multe puncte acasă.

Mi s-a părut un contact, dar la cum s-au fluierat toate faulturile, cred că se putea da și aici. Dacă nu s-a dat, acum degeaba mai vorbim", a spus Darius Olaru la finalul meciului.