Drăgușin face unul dintre cele mai slabe meciuri ale sezonului și Genoa pierde la Cagliari

Radu Drăgușin
Radu DrăgușinAFP
Genoa, cu doi fotbalişti români, fundaşul Radu Drăguşin integralist şi atacantul George Puşcaş folosit din minutul 59, a fost învinsă cu 2-1 la Cagliari, duminică, într-un duel al nou-promovatelor, în etapa a 11-a a campionatului Italiei.

Golurile gazdelor au fost marcate de Nicolas Viola (48) şi Gabriele Zappa (69), iar cel al oaspeților, de Albert Gudmundsson (51). Drăguşin şi Puşcaş au avut pe rând şansa egalării în finalul partidei. În poarta gazdelor a fost Simone Scuffet, fost la CFR Cluj.

Drăguşin a avut o evoluție mai puțin reuşită în repriza a doua, fiind notat cu 5,5 de site-ul TuttoMercatoWeb, în timp ce Flashscore l-a notat cu 6,1. Puşcaş a primit nota 5.

După o serie de meciuri în care a anihilat unii dintre cei mai buni atacanți din ligă, precum Osimhen de la Napoli sau Lukaku de la AS Roma, Drăgușin a fost întors pe toate părțile la primul gol al lui Cagliari. A fost surprins departe de fază și la a doua reușită a sarzilor, dar putea să compenseze în atac, șutul său din ultimele minute ale partidei trecând puțin peste transversală.

După acest eşec, Genoa a rămas cu 11 puncte şi se află pe poziția a 15-a a clasamentului. Cagliari, cu 9 puncte, a urcat pe locul 17, primul deasupra zonei retrogradării, dar poate fi depăşită de Empoli, echipa lui Răzvan Marin, ce are un meci mai puțin disputat.