Columbia, victorie istorică în fața Spaniei, pe London Stadium

Columbianul Luis Diaz  în acțiune pe London Stadium
Columbianul Luis Diaz în acțiune pe London StadiumProfimedia
Viitoarea adversară a României, Columbia a obținut prima victorie din istorie în fața Spaniei, impunându-se cu 1-0 grație golului marcat de Daniel Munoz în repriza a doua.

Ritmul primei reprize a fost pe măsura atmosferei din tribunele de pe terenul celor de la West Ham United, unde spectatorii au început să facă valuri chiar din primele minute.

Spania a avut posesia, dar nu a reușit să o transforme în ocazii foarte des.

Suporterii columbieni au început să spere când James Rodríguez, care a intrat la pauză, l-a testat pe portarul de rezervă al Spaniei, Álex Remiro, de la marginea careului, dar debutantul a respins șutul său.

Unicul gol al acestei partide a fost marcat de Daniel Munoz, în minutul 61 pentru sud-americani din pasa decisivă a lui Luis Diaz.

Jucătorul lui Liverpool s-a angajat într-o cursă pe partea stângă, a centrat în careu de unde Munoz de la Crystal Palace a finalizat spectaculos.

În urma acestui rezultat, Spania a suferit prima înfrângere într-un meci oficial după aproximativ un an de zile.

Ibericii pierduseră ultima oară în deplasare, scor 0-2, în fața Scoției, în preliminariile EURO 2024.

Până la acest duel direct, cele două formații s-au mai întâlnit în două partide, ambele amicale: Spania - Columbia 1-0, în 2011 și Spania - Columbia 2-2, în 2017.

Pentru Columbia urmează partida amicală contra naționalei României, care va avea loc marți, 26 martie, pe stadionul Wanda Metropolitano din Madrid.

Flashscore Omul meciului: Luis Diaz (Columbia)