Anglia spulberă Iranul la primul lor meci din Qatar

Anglia spulberă Iranul la primul lor meci din QatarProfimedia
Selecționata Angliei a surclasat echipa Iranului cu scorul de 6-2 (3-0) într-un prim meci din Grupa B a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar.

Vicecampioana europeană a început în forță turneul final din Qatar, cu o victorie clară și cu un joc spectaculos, în fața unei adversare care a surprins prin fragilitate.

Anglia putea deschide scorul rapid, însă nu a primit penalty în min. 4, deși Maguire a fost ținut evident de Cheshmi în careu.

Totuși, elevii lui Southgate au reușit să înscrie în minutul 35, când Jude Bellingham a trimis o lovitură de cap, la colțul lung, fără nicio șansă pentru portarul Hosseini și și-a majorat avantajul printr-un șut sub bară a lui Maguire în minutul 43. Scorul la pauza a fost stabilit de Sterling în prelungirile primei reprize.

Statistica Anglia-Iran
Statistica Anglia-IranStatsperform

Prima repriză a fost marcată de accidentarea portarului iranian Ali Beiranvand, care s-a ciocnit cu Seyedmajid Hosseini în min. 8, acesta fiind înlocuit ulterior. Arbitrul a prelungit prima parte cu 14 minute.

Anglia a dominat de o manieră categorică și repriza secundă. În mintul 62, Bukayo Saka a primit o minge în flacul drept și a înscris cu un șut în colțul lung, ridicând scorul la 4-0.

Statistica Saka
Statistica SakaStatsperform

După numai trei minutem iranienii au redus din diferență prin Taremi, dar speranțele lor n-au durat prea mult pentru că, cinci minute mai târziu, Rashford a marcat pentru 5-1.

În minutul 90, Grealish a împins mingea în plasă după o centrare a lui Wilson, realizând ”setul”, pentru ca la ultima fază a jocului, același Taremi să transforme o lovitura de la 11 metri, acordată după consultarea VAR și să consemneze rezultatul final.

Anglia învinge Iran cu 6-2, iar de la ora 21 va avea loc celălalt meci al grupei B, dintre SUA și Țara Galilor.