Amicale Internaționale: Belgia pierde în fața Egiptului/Serbia câștigă la scor în Bahrain

Dusan Tadic (33 ani) a înscris 2 goluri și a oferit o pasă decisivă în amicalul cu BahrainProfimedia
Vineri seară, naționala Belgiei a pierdut ultimul meci amical înainte de începerea Cupei Mondiale, în fața Egiptului, scor 1-2. Într-o altă partidă disputată în Bahrain, naționala Serbiei a învins la scor, 1-5.

Belgia și Serbia, două naționale participante la Cupa Mondială au susținut meciuri de pregătire înainte de startul mult așteptatului turneu final.

Belgia a pierdut în fața Egiptului lui Salah

În partida cu Egipt, belgienii au aliniat un prim 11 în care s-au regăsit jucători precum: Courtois, Carrasco, Eden Hazard și De Bruyne.

De partea cealaltă, Salah, considerat una dintre marile absențe din Qatar, a început ca titular partida amicală.

În minutul 33, atacantul Mostafa Mohamed a profitat de o eroare a lui De Bruyne într-o zonă periculoasă și a reușit să înscrie în poarta belgienilor.

În prima repriză a întâlnirii, Belgia a ratat ocazii importante prin Batshuayi și Carrasco.

La pauză, tabela arăta 0-1 în favoarea egiptenilor.

Imediat după reluarea jocului, în minutul 46, Trezeguet primește o pasă perfectă de la Salah, iar atacantul egiptean reușește să îl învingă pe Courtois și să ducă scorul la 0-2.

Belgienii au dat semne de revenire în minutul 76, când Openda a înscris dintr-o centrare perfectă a lui Carrasco.

În finalul partidei, Carrasco a avut șansa să aducă egalarea pentru belgieni, însă a fost refuzat de portarul Egiptului. Salah a fost și el aproape să înscrie în minutul 87, cu un șut din afara careului, însă mingea a trecut foarte aproape de stâlpul din dreapta al porții.

Vezi aici statisticile meciului Belgia - Egipt.

Serbia învinge la scor în Bahrain

Înainte de începerea Mondialului, sârbii arată că sunt o echipă bine închegată, care poate pune probleme serioase adversarilor la turneul final. Dusan Tadic a arătat o formă foarte bună înainte de Cupa Mondială.

Atacantul golgheter de la Ajax a înscris superb din lovitură liberă chiar în debutul partidei.

Sârbii s-au văzut egalați după doar 7 minute. Bahrain a reușit să egaleze în urma unui penalty.

La pauză, Bahrain - Serbia era 1-1.

Serbia nu s-a lăsat intimidată. La 5 minute de la reluarea jocului, Tadic a făcut dubla, din pasa lui Dusan Vlahovic.

După doar un minut, același Tadic i-a întors favorul lui Vlahovic, atacantul lui Juventus înscriind după o pasă spectaculoasă.

Serbia deja părea că defilează la scorul de 1-3, însă oaspeții nu s-au oprit aici. Djuricic și Jovic au punctat și ei în finalul meciului, în minutele 87 și 89.

Bahrain - Serbia s-a terminat cu scorul de 1-5 și a fost un meci perfect de încălzire pentru sârbii care vin montați în Qatar.