Portugalia - Ghana 3-2. Final de meci cu mari emoții/Lusitanii câștigă la limită

Portugalia - Ghana 3-2
Portugalia - Ghana 3-2Statsperform/AFP
Portugalia lui Fernando Santos a pus capăt unei serii de trei meciuri de debut la Cupa Mondială fără victorie și s-a impus dramatic cu 3-2 în fața Ghanei, pe Stadionul 974 din Doha.

Așa cum s-a întâmplat și înaintea turneului, Cristiano Ronaldo a fost în centrul atenției încă de la început. Jucătorul de 37 de ani a adus Portugalia în avantaj la jumătatea primei reprize, însă arbitrul Ismail Elfath a anulat golul.

A urmat apoi o primă repriză ternă, cu apărări la înălțime, iar meciul nu a părut inițial să semene deloc cu singura întâlnire directă dintre cele două formații, când Portugalia a învins Ghana cu 2-1 în Brazilia în urmă cu opt ani.

Dar, în ciuda circului din afara terenului privind viitorul său, Ronaldo a ieșit din nou în evidență pentru Portugalia în repriza a doua și a aprins meciul, marcând dintr-un penalty pe care tot el l-a obținut.

După ce a fost împiedicat de Mohammed Salisu în interiorul suprafeței de pedeapsă, câștigătorul a cinci Baloane de Aur a transformat cu încredere lovitura de pedeapsă - un gol cu care Ronaldo a devenit primul jucător din istorie care marchează la cinci Cupe Mondiale diferite.

Acest gol a adus la viață la ceea ce fusese până atunci o partidă plictisitoare, André Ayew înscriind din apropiere pentru a restabili egalitatea doar opt minute mai târziu. Ayew, care a jucat în mai multe meciuri de Cupa Mondială decât orice alt jucător african actual, a fost la locul potrivit pentru a relua în poartă centrarea lui Mohammed Kudus și a arunca în extaz suporterii ”stelelor negre”.

În contrast puternic cu prima repriză, golurile au continuat să vină. În primul rând pentru Portugalia, care a marcat de două ori în mai puțin de trei minute pentru a lua un avantaj ce părea decisiv, lobul delicat al lui João Félix fiind completat de Rafael Leão, care a finalizat elegant pe lângă portar cu piciorul drept. Ambele goluri au fost opera lui Bruno Fernandes de la Manchester United.

Acest lucru ar fi trebuit să ofere Portugaliei liniștea de care avea nevoie pentru a duce meciul la bun sfârșit în mod confortabil, dar o Ghana insistentă a redus deficitul pe final.

Osman Bukari a înscris cu capul al doilea gol al ghanezilor, însă în ciuda celor nouă minute de prelungiri, ”stelele negre” nu au reușit să egaleze, ceea ce înseamnă că toate cele cinci echipe africane au încheiat prima rundă a fazei grupelor fără victorie.

LIVE TEXT + PHOTO - Cele mai importante evenimente

Click aici pentru mai multe statistici în Portugalia - Ghana

Min 90+9: Final de meci! Portugalia câștigă la limită, după un final strâns de meci.

Min 90+8: Bukari încearcă o execuție spectaculoasă. Mingea trece pe deasupra porții.

Min 90+5: Bruno Fernandes primește cartonașul galben.

Min 90+3: Ghana efectuează noi modificări: au intrat Kyereh și Semenyo, au ieșit Abdul Samed și Djiku.

Min 90: Se arată 9 minute suplimentare de la margine.

Min 90: Se încing spiritele pe teren. Danilo Pereira și Williams văd câte un cartonaș galben, după o încăierare la mijlocul terenului.

Min 89: Gool Ghana! Bukari înscrie cu o lovitură de cap.

Bukari reduce din diferență
Bukari reduce din diferențăAFP

Min 87: Triplă schimbare la Portugalia. Ies Cristiano Ronaldo, Joao Felix și Bernardo Silva, au intrat Gonzalo Ramos, Joao Palhinha și Joao Mario.

Min 79: Gool Portugalia! Rafael Leao înscrie la doar 2 minute după ce a intrat pe teren, din pasa aceluiași Bruno Fernandes.

Leao duce scorul la 3-1
Leao duce scorul la 3-1AFP

Min 78: Gool Portugalia! Joao Felix îi duce pe lusitani din nou în avantaj, dintr-un assist venit din partea lui Bruno Fernandes.

Felix înscrie pentru Portugalia
Felix înscrie pentru PortugaliaAFP

Min 77: La Portugalia intră Rafael Leao în locul lui Neves.

Min 76: Ghana mută din nou. Iese Andre Ayew, în locul său fiind introdus Jordan Ayew. De asemenea, Bukari intră în locul lui Kudus.

Min 73: Gool Ghana! Andre Ayew restabilește egalitatea, din pasa lui Kudus.

Andre Ayew înscrie pentru Ghana
Andre Ayew înscrie pentru GhanaAFP

Min 72: Kudus trimite un șut puternic pe spațiul porții. Costa reușește să rețină.

Min 66: Schimbare la Ghana: a ieșit Seidu, a intrat Lamptey.

Min 65: Gool Portugalia! Cristiano Ronaldo punctează de la 11m. Este primul fotbalist care marchează de 5 ori la 5 ediții ale Cupei Mondiale.

Rata penalty-urilor executate de Cristiano Ronaldo
Rata penalty-urilor executate de Cristiano RonaldoStatsperform/AFP

Min 63: Arbitrul se consultă cu asistenții. Se acordă lovitură de la 11m, executat de Cristiano Ronaldo.

Min 62: Cristiano Ronaldo cade în careu și obține penalty.

Min 61: Dublă schimbare la Ghana:

Min 58: Partida este întreruptă, în urma unui conflict dintre Seidu și Joao Felix.

Min 57: Seidu vede cartonașul galben după un contact cu Felix.

Min 57: Schimbare la Portugalia. Otavio părăsește terenul. În locul său intră William Carvalho.

Min 55: Ghana pleacă pe contraatac. Mingea ajunge la Kudus, care șutează puternic. Balonul trece puțin pe lângă poartă.

Min 55: Cristiano Ronaldo intră în careu și încearcă șutul. Execuția este blocată.

Min 49: Andre Ayew vede cartonașul galben după o intervenție dură asupra lui Otavio.

Min 46: Începe repriza a doua. Ghanezii au lovitura de start.

Min 45+2: Final de primă repriză. Portugalia - Ghana, 0-0 la pauză.

Statisticile primei reprize
Statisticile primei reprizeStatsperform

Min 45: Se arată 2 minute suplimentare pentru această primă repriză.

Min 45: Kudus vede cartonașul galben după o intervenție întârziată la Cancelo.

Min 42: Ronaldo intră în careu și încearcă șutul. Un fundaș intervine și blochează.

Min 38: Kudus încearcă o execuție de la mare distanță, după ce mingea îi revine dintr-un corner. Fundașii portughezi reușesc să respingă.

Min 36: Otavio șutează după o combinație de pase reușite de portughezi. Execuția este interceptată cu ușurință de portarul Ghanei.

Min 31: Cristiano Ronaldo trimite mingea în poartă, însă arbitrul fluieră un fault comis de atacantul portughez la începutul acestei faze.

Min 28: Cancelo trimite o centrare periculoasă la bara a doua. Bernardo Silva interceptează, apoi îi trimite lui Joao Felix. Atacantul are însă un șut dezamăgitor.

Min 25: Bruno Fernandes este lansat în careu cu o pasă din partea lui Otavio. Mijlocașul nu reușește însă să stăpânească balonul. Mingea iese în out de poartă.

Min 18: Cancelo trimite o centrare bună în careu. Fundașii ghanezi reușesc să respingă.

Min 13: Cornerul este bătut rapid. Cristiano Ronaldo, foarte aproape de a trimite cu capul o minge periculoasă. Execuția nu este una reușită însă.

Min 13: Guerreiro intră în careu și trimite o centrare periculoasă. Mingea iese în corner.

Min 10: Cristiano Ronaldo ratează prima mare ocazie a partidei. Atacantul nu reușește să îl învingă pe portarul Zigi, după ce primește o pasă bună în centrul careului. Arbitrul fluieră un fault în atac în cele din urmă.

Cristiano Ronaldo, prima mare ocazie pentru Portugalia
Cristiano Ronaldo, prima mare ocazie pentru PortugaliaAFP

Min 5: Mingea este respinsă la Otavio după un corner executat de Guerreiro. Șutul atacantului portughez trece mult pe lângă poartă.

Min 1: Centralul Ismail Elfath fluieră începutul partidei! Portugalia are lovitura de start.

Portugalia: 22. Diogo Costa - 20. Joao Cancelo, 13. Danilo Pereira, 4. Ruben Dias, 5. Raphael Guerreiro - 25. Otavio, 18. Ruben Neves, 8. Bruno Fernandes - 10. Bernardo Silva, 7. Cristiano Ronaldo (căpitan), 11. Joao Felix.

Selecționer: Fernando Santos.

Rezerve: 1. Rui Patricio, 12. Jose Sa - 2. Diogo Dalot, 3. Pepe, 24. Antonio Silva, 6. Palhinha, 14. William Carvalho, 16. Vitinha, 17. Joao Mario, 23. Matheus Nunes, 9. Andre Silva, 15. Rafael Leao, 21. Ricardo Horta, 26. Goncalo Ramos.

Ghana: 1. Lawrence Ati Zigi - 26. Seidu Alidu, 18. Daniel Amartey, 23. Alexander Djiku, 4. Mohammed Salisu, 17. Abdul Rahman Baba - 20. Mohammed Kudus, 21. Salis Abdul Samed, 5. Thomas Partey, 10. Andre Ayew (căpitan) - 19. Inaki Williams.

Selecționer: Otto Addo.

Rezerve: 12. Ibrahim Danlad, 16. Abdul Manaf Nurudeen - 2. Tariq Lamptey, 3. Denis Odoi, 14. Gideon Mensah, 15. Joseph Aidoo, 6. Elisha Owusu, 7. Abdul Fatawu Issahaku, 8. Daniel-Koffi Kyereh, 11. Osman Bukari, 13. Daniel Afriyie, 9. Jordan Ayew, 22. Kamaldeen Sulemana, 24. Kamal Sowah, 25. Antoine Semenyo.

Introducere

Portugalia își începe călătoria la Cupa Mondială FIFA 2022 prin cea de-a șasea campanie succesivă la turneul final și a opta în total, dar nu a reușit încă să depășească performanța de la prima sa încercare de a obține supremația în fotbalul mondial, când a obținut medalia de bronz în 1966. Portugalia va spera ca ambițiile sale din Qatar să nu fie demontate la fel de ușor cum va fi Stadionul 974, gazda acestui meci, după această Cupă Mondială, dar cu doar trei victorii în ultimele 13 meciuri disputate la turneul final arată că nu prea există loc de greșeală (E5, Î5).

Selecționerul Fernando Santos va pune accentul pe nevoia unui start rapid în Grupa H, lucru pe care echipa sa nu a reușit să îl facă în ultimele trei ediții ale Cupei Mondiale (E2, Î1). Totuși, Portugalia și-a rezervat locul în Qatar cu evoluții impresionante împotriva Turciei (V 3-1) și a Macedoniei de Nord (V 2-0) în play-off-ul de calificare la Cupa Mondială, iar această "atitudine de meciuri mari" le-ar putea fi de mare folos.

Ghana se mândrește cu cea mai bună clasare a unei țări africane în istoria competiției, după prezența în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din 2010, și se află la a patra participare la turneul final al Cupei Mondiale, după ce a ratat ediția din 2018. Vor încerca din nou să răstoarne carul mare în Grupa H și, după ce au trecut de faza grupelor în două dintre cele trei participări la turneul final, nu ați paria împotriva faptului că veșnicii outsideri nu vor reuși din nou acest lucru.

Stelele Negre pot produce surpriza în orice zi și au demonstrat în trecut forța ofensivă, marcând în nouă dintre cele 12 meciuri de la Cupa Mondială. Ei vor avea în vedere și o posibilă revanșă, în ultima dintre aceste partide suferind o înfrângere cu 2-1 în fața Portugaliei la Cupa Mondială din 2014!

Jucători de urmărit:

Portugalia va spera ca cel mai prolific marcator internațional din lume, Cristiano Ronaldo, să poată lăsa în urmă drama de la club și să devină singurul jucător care a marcat vreodată în cinci turnee diferite ale Cupei Mondiale. De cealaltă parte, influentul Jordan Ayew din Ghana va spera să fie talismanul norocos, după ce a pierdut o singură dată în 14 apariții ca marcator pentru țara sa (V12, E1).

Statistică interesantă

Rezultatul de la pauză a fost același și la final în 12 din ultimele 15 meciuri ale Portugaliei.

Trivia Cupa Mondială

Aceasta va fi ultima Cupă Mondială FIFA în care se folosește un format de 32 de echipe, competiția urmând să fie extinsă la 48 de echipe din 2026.