Surpriză uriașă în Cupa Franței: Monaco, eliminată de o echipă din a treia ligă

Jucătorii lui Rouen sărbătoresc calificarea
Jucătorii lui Rouen sărbătoresc calificarea Profimedia
Monaco, echipa din Ligue 1 a fost eliminată de Rouen, echipă care evoluează în Championnat National, a treia ligă franceză în optimile de finală ale Cupei Franței la fotbal după loviturile de departajare, scor 6-5.

Duelul dintre Rouen și Monaco s-a încheiat 1-1 după 90 de minute și prelungiri și a fost nevoie de penalty-uri pentru departajare.

Rouen a produs surpriza şi s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale Cupei Franţei.

Scorul a fost deschis pentru monegasci de către Folarin Balogun din penalty, în minutul 35, dar Rouen a egalat în prelungirile primei reprize prin Clement Bassin.

Partida dintre cele două formații a fost ultimul meci din optimile competiției.

În sferturile de finală s-au mai calificat calificat: Nice, PSG, La Puy-en-Velay, Strasbourg, Valenciennes, Lyon și Rennes