Barcelona o învinge fără emoții pe Cadiz și se distanțează în fruntea La Liga

Sergi Roberto și Lewandowski au adus victoria Barcelonei
Sergi Roberto și Lewandowski au adus victoria BarceloneiProfimedia
FC Barcelona are un avans de opt puncte în fruntea La Liga, după ce a trecut fără probleme de Cádiz cu 2-0 pe Camp Nou.

Statistici Barcelona - Cadiz 2-0

În urma succesului, Barcelona a ajuns la 18 meciuri în toate competițiile fără îngrângere, în timp ce visează la primul său titlu din 2019.

Cei de la Cadiz sunt însă cu un picior în groapă, aflându-se la doar două puncte deasupra zonei de retrogradare.

În ciuda faptului că a reușit o victorie șocantă pe Camp Nou în sezonul trecut, Cadiz a venit în acest meci cu disperare pentru a obține două victorii consecutive în campionat pentru prima dată din mai 2021.

Catalanii i-au dominat însă pe durata întregii partide. Eric Garcia a semnat prima ocazie pe Camp Nou.

Oaspeții au semănat și ei panică pe contraatac, atunci când Roger Martí a crezut că a depășit capcana ofsaidului și a marcat, doar că steagul a fost ridicat ulterior.

Barcelona a decis soarta acestui meci în ultimele minute ale primei reprize. Mai întâi, prin Sergi Roberto, care a împins mingea în poartă după o lovitură bună de cap trimisă de Lewandowski și respinsă de apărarea oaspeților de pe linia dintre buturi.

Câteva minute mai târziu, Lewandowski a făcut 2-0, după ce a recepționat o pasă în afara suprafeței de pedeapsă și a înscris cu sânge rece cel de-al 15-lea său gol al sezonului în La Liga.

Barcelona a dominat și în cea de-a doua repriză, iar Cadiz a avut din nou un gol anulat, al aceluiași Marti, a cărei reușită nu a fost aprobată din cauza unui fault comis în faza de construcție.

Cádiz a pierde astfel trei meciuri consecutive în deplasare în LL pentru prima dată din aprilie 2006, în timp ce Barcelona își ascute colții pentru returul decisiv cu Manchester United care va avea loc joi, după ce în tur a fost 2-2.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Ansu Fati (FC Barcelona)