Argentina a câștigat la scor cu Arabia Saudită și a ajuns la 36 de meciuri fără înfrângereProfimedia
Argentina și-a făcut încălzirea pentru Cupa Mondială cu o victorie cu 5-0 în fața Emiratelor Arabe Unite, miercuri, la Abu Dhabi. Pentru sud americani au marcat Angel Di Maria (dublă), Julian Alvarez, Messi și Correa.

Încurajată de publicul de pe stadionul Mohammad Bin Zayed, Argentina a preluat conducerea în minutul 17, când Messi a scăpat singur cu portarul advers și l-a servit fără egoism pe Alvarez.

Di Maria a dublat avantajul Argentinei opt minute mai târziu, cu un voleu superb. Atacantul, care a depășit o accidentare la tendon luna trecută pentru a prinde lotul selecționerului Lionel Scaloni pentru Cupa Mondială, a marcat dubla în minutul 36, când a driblat inclusiv portarul și a înscris pentru 3-0.

Messi s-a alăturat marcatorilor cu un minut înainte de pauză, cu un șut frumos în colț după o pasă de la Di Maria. Venit de banca de rezerve, Correa a închis tabela cu șut deviat, în minutul 60.

Argentina, care se va întoarce joi în Qatar, va înfrunta Arabia Saudită în meciul de debut pe 22 noiembrie, înainte de meciurile cu Mexic și Polonia din Grupa C.

Vezi toate statisticile meciului Emiratele Arabe Unite - Argentina 0-5