Alexandru Maxim a debutat la Beșiktaș. Ce l-a impresionat pe fotbalistul român

Alexandru Maxim (32 ani) a ajuns la Beșiktaș sub formă de împrumut în această iarnă
Profimedia
Alexandru Maxim (32 de ani) a jucat primele sale minute în tricoul lui Beșiktaș, formație care l-a adus pe român sub formă de împrumut în această iarnă de la Gaziantep, retrasă din campionat în urma cutremurelor devastatoare din luna februarie.

Alexandru Maxim a evoluat 9 minute în victoria obținută de Beșiktaș cu Ankaragucu, scor 2-1, în cadrul etapei cu numărul 24 din campionatul turc.

Prima reacție după debut: ”Se simte bine!”

Imediat după încheierea partidei, Maxim a postat un scurt mesaj pe contul său de Twitter în care s-a arătat uimit de atmosfera creată de fani pe stadionul lui Beșiktaș.

Se simte bine. Atmosfera a fost uimitoare”, a scris Alex Maxim pe contul său de Twitter.

Internaționalul român a fost lăudat în declarațiile de după meci oferite de Senol Gunes, antrenorul celor de la Beșiktaș, cel care l-a dorit în echipa sa pe Maxim în această iarnă.

Meciul s-a dus într-un punct în care mijlocaşii jucau foarte bine şi au oprit adversarul. Când am vrut să ţin mai mult de minge, l-am introdus pe Maxim în meci, după minutul 80.

Este un jucător care munceşte mult atunci când suntem în atac. Este un jucător bun, de calitate. Cred că va contribui mult”, a declarat antrenorul Gunes după ultima victorie din campionat obținută de Beșiktaș.

Formația la care evoluează Alex Maxim este în acest moment pe locul 3 în Turcia, la 14 puncte în spatele liderului Galatasaray. În următoarea etapă de campionat, Beșiktaș va face deplasarea la Basaksehir.