Benjamin Thomas a câștigat etapa a cincea din Giro după o evadare de succes

Benjamin Thomas sărbătorește după ce a câștigat etapa a cincea
Benjamin Thomas sărbătorește după ce a câștigat etapa a cinceaReuters
Francezul Benjamin Thomas (28 de ani) și-a depășit colegii de evadare și a câștigat miercuri etapa a cincea din Giro d'Italia, oferind echipei sale Cofidis prima victorie din acest an.

Evadarea formată din patru oameni a scăpat din pluton după ultimul sprint intermediar al zilei, cu 80 de kilometri rămași de parcurs, și a ținut piept urmăritorilor, în ciuda unor eforturi susținute ale echipelor principalilor pretendenți la sprint.

Thomas este de două ori campion mondial pe velodrom, iar trecutul său pe pistă l-a ajutat în evadare.

"A fost ca o lungă, lungă, lungă urmărire pe echipe", a declarat Thomas.

"O evadare uimitoare și nu-mi vine să cred. A fost foarte greu la final, fiecare efort a fost la maximum. Este de necrezut".

Italianul Andrea Pietrobon (Polti-Kometa) părea pregătit să treacă primul linia de sosire după cei 178 de kilometri de la Genova la Lucca, dar atacul său pentru victorie în ultimul kilometru a venit prea devreme și a fost prins înainte de sosire.

"Mi-am asumat riscul de a pierde atunci când ciclistul italian a plecat singur. Poate că a fost destinul meu să obțin prima mare victorie în Italia, unde locuiesc, și sunt bucuros să ofer prima victorie pentru Cofidis", a declarat Thomas.

Pietrobon a trebuit să se mulțumească cu locul al treilea, iar danezul Michael Valgren (EF Education-EasyPost) s-a clasat pe locul al doilea, în spatele lui Thomas, care câștigă prima sa etapă de Mare Tur. Tadej Pogacar este în continuare lider în clasamentul general.

Grupul principal a ajuns pe linia de sosire la 11 secunde în spatele câștigătorului, cu Pogacar în siguranță în top 30, menținându-și avansul de 46 de secunde față de Geraint Thomas de la Ineos Grenadiers.

"A fost o zi interesantă astăzi. Ultima oră și ceva a fost foarte rapidă. A fost foarte tensionat să ajungem la Lucca", a declarat Pogacar.

"Evadarea a rămas în față pentru că a fost o evadare târzie. Mâine va fi o etapă în care va trebui să fim atenți și să nu pierdem timp."

Etapa a șasea de joi îi va duce pe cicliști la 180 de kilometri, de la Viareggio la Rapolano Terme.