Finala Campionatului European de handbal feminin: Danemarca sau Norvegia?

Finala Campionatului European de handbal feminin: Danemarca sau Norvegia?Profimedia
Astăzi, de la ora 21.30, se va disputa finala Campionatului European de handbal, în care se vor întâlni Danemarca și Norvegia. De la ora 18.45, Muntenegru și Franța se vor duela pentru medaliile de bronz.

Danemarca s-a impus în prima semifinală în fața Muntenegrului cu scorul de 27-23, iar Norvegia a bătut Franța cu scorul de 28-20.

Muntenegrencele nu au avut foarte multe momente în care să dovedească că pot ține ritmul impus de Danemarca și chiar să învingă echipa scandinavă.

Muntenegru a fost în avantaj în startul meciului, conducând cu 3 goluri (6-3), dar pe parcurs s-a pierdut și nu a gestionat așa cum trebuie momentul.

Cu toatea acestea, Muntenegru a reușit să înscrie patru goluri consecutive în startul celei de-a doua reprize, reducând din avantajul Norvegiei (10-14).

Dar, într-un final, Danemarca a fost echipa care a spus ultimul cuvânt și s-a impus cu scorul de 27-23, unde în ultimele 20 de minute ale partide a avut un avantaj constant de 3-4 goluri.

În a doua semifinală, cea dintre Franța și Norvegia, lucrurile au stat puțin diferit. La pauză fetele din Norvegia au terminat în avantaj, scor 12-11, iar pe tot parcursul primei reprize, momentele bune au alternat, Franța demonstrând că își dorește victoria.

Dar lucrurile nu au mai stat la fel în a doua repriză. În primele 10 minute nu au mai găsit deloc drumul către poarta norvegiencelor, iar în ultimele 12 minute, Franța a reușit să marcheze doar un singur gol. De partea cealaltă, Norvegia a jucat perfect și va lupta pentru cucerirea trofeului cu Danemarca.

Finală scandinavă

Înainte ca Norvegia să fie forța dominantă la EHF EURO, a fost Danemarca. Acum, cele două puteri scandinave se întâlnesc în prima finală una împotriva celeilalte.

Norvegia caută al nouălea titlu EHF EURO, în timp ce Danemarca îl vizează pe al patrulea.

În timp ce Norvegia a disputat fiecare finală a EURO EHF din 1996, cu excepția a două, în 2000 și 2018, Danemarca revine în competiția pentru trofeu pentru prima dată din 2004.

În ultima finală EURO pe care Danemarca a jucat-o, a pierdut în fața Norvegiei, scor 25-27 în 2004. Pe de altă parte, Norvegia a pierdut prima finală pe care a jucat-o (1996) în fața Danemarcei și a câștigat primul titlu învingând Danemarca în ediția următoare.

Danemarca a câștigat trei dintre primele cinci titluri ale competiției, în 1994, 1996 și 2002

în timp ce Norvegia este clar deținătoarea recordului de victorii în acest eveniment, cu opt trofee, Danemarca fiind a doua cea mai titrată, cu trei. Acestea sunt singurele țări care au câștigat mai multe titluri la EURO EHF feminin.

Danemarca a învins Norvegia cu 31-29 în ultimul meci din runda principală, asigurându-și prima poziție în grupa I. A fost prima victorie a Danemarcei în fața Norvegiei de la EHF EURO 2012.

În total, cele două echipe s-au întâlnit în 26 de meciuri oficiale, cu 17 victorii pentru Norvegia și nouă pentru Danemarca. La EURO, Norvegia a câștigat de nouă ori, iar Danemarca de cinci ori.

"Știm că va fi un meci foarte, foarte greu și că Norvegia a fost în finală de atâtea ori. Este clar că ele sunt obișnuite, iar noi nu. Este ceva cu totul nou pentru noi să fim în finală, dar așteptăm cu nerăbdare și vom da tot ce avem mai bun. Îi promit țării mele că vom face tot posibilul să câștigăm", a declarat daneza Kristina Jörgensen pentru site-ul oficial al competiției.

"Mă aștept la un meci echilibrat și strâns. Am jucat de trei ori în acest an împotriva lor și toate rezultatele au fost foarte strânse. Sper că ne-am învățat lecția din ultimul meci. Nu există mari secrete între cele două echipe", a spus și norvegianca Katrine Lunde.

Franța și Muntenegru se bat pentru locul trei

Franța și Muntenegru se vor întâlni duminică pentru a doua oară în această ediție a EHF EURO 2022 feminin, la șapte zile după ce Franța s-a impus cu 27-19 în meciul din turul principal. De data aceasta, medalia de bronz este în joc, și ambele își doresc să o câștige.

După șase victorii consecutive la EHF EURO 2022, Franța a pierdut cu 29-20 în fața Norvegiei, în timp ce Muntenegru a cedat cu 27-23 în cealaltă semifinală, în fața Danemarcei. Franța a câștigat bronzul la EHF EURO de trei ori: în 2002, 2006 și 2016. Muntenegru a mai jucat o singură dată pentru medalia de bronz, în 2014, când a pierdut în fața Suediei.

Muntenegru a învins Franța cu 24:23 în drumul său spre aur la Jocurile Olimpice de la Londra 2012, dar de atunci a pierdut toate cele opt meciuri împotriva Franței.

Franța a învins Muntenegru cu 27-19 în meciul de deschidere din runda principală, la Skopje, în urmă cu o săptămână.

"Mai este în joc medalia de bronz. Până la urmă, o medalie este o medalie, indiferent de culoarea sa. Motivația de a câștiga această medalie este uriașă. Trebuie să ne recăpătăm puterea și să câștigăm", a spus muntenegreanca Tatjana Brnovic, pentru site-ul oficial al competiției.

"Ne dorim această medalie. Am învins Muntenegru în turul principal, dar fiecare meci este diferit. Ele și-au pierdut din energie, deoarece nu au atât de multe jucătoare ca noi. Sper că aceasta să fie șansa noastră", a declarat și franțuzoaica Cléopatre Darleux.

Finala mică: Muntenegru - Franța, ora 18:45.

Finala mare: Danemarca - Norvegia, ora 21:30.