Handbal: România pierde la un gol în fața Muntenegrului și iese din lupta pentru semifinale

Cristina Neagu este cea mai bună marcatoare din istoria Euro, atât la feminin, cât și la masculinProfimedia
Naționala de handbal feminin a României a pierdut cu 35-34 în fața Muntenegrului, în al doilea meci din cadrul grupelor principale de la EHF EURO 2022, și a ieșit din cursa obținerii unui loc în semifinalele competiției.

După un început slab la EHF EURO 2022, cu înfrângeri în fața Franței și Țărilor de Jos, și cu un lot mult subțiat din cauza accidentărilor și a refuzului mai multor jucătoare de a se vaccina anti-Covid, puțini ar fi dat vreo șansă României că se va putea bate pentru un loc printre cele mai bune patru echipe ale continentului.

Jocul bun al ”tricolorelor” din următoarele două întâlniri, cu Macedonia de Nord și Spania, coroborat cu jocul rezultatelor din celelalte partide din grupă a pus, însă, România în postura de a obține biletul pentru semifinale, cu condiția să învingă Muntenegru și Germania în ultimele două meciuri.

Echipa pregătită de Florentin Pera a început timorată partida și până la jumătatea primei reprize s-a aflat într-o cursă continuă de urmărire a muntenegrencelor.

România a reușit să preia conducerea pe tabelă abia în minutul 17 printr-un gol reușit de Seraficeanu (12-11). Grozav și Buceschi au dus naționala la două goluri diferență (14-12), însă adversarele au echilibrat rapid situația și nu doar că nu au permis ca scorul să ia proporții, dar au și restabilit egalitatea, la pauză scorul fiind 18-18.

Repriza a doua a fost una plină de răsturnări de situație, cele două echipe alternând la conducere. În minutul 51 scorul era în continuare egal (29-29) însă din acel moment naționala condusă de Bojana Popović a avut un final mai bun și s-a desprins la trei goluri, o diferență care s-a dovedit a fi imposibil de remontat până la terminarea partidei.

Muntenegru și-a asigurat a patra victorie în cinci meciuri la EHF EURO 2022 și calificarea în semifinalele competiției.

Extrema dreaptă a Muntenegrului, Jovanka Radicevic, a devenit cu această ocazie a cincea jucătoare din istoria campionatului european care înscrie peste 200 de goluri în competiție.

Ea a terminat meciul cu opt goluri, egalând-o pe unguroaica Agnes Farkas ca a doua cea mai bună marcatoare din istorie, cu 205 goluri.

Pe prima poziție în acest clasament se situează căpitanul României, Cristina Neagu. Cele nouă goluri reușite în această seară, au dus-o la un total de 296 de goluri la EURO și nu doar că este cea mai bună marcatoare din competiția feminină, dar a doborât și recordul lui Gudjon Valur Sigurdsson, care a marcat 288 de goluri pentru naționala masculină a Islandei.

România va întâlni miercuri Germania în ultimul meci din faza grupelor principale, miza fiind doar evitarea ultimului loc în clasament.