NBA: Pacers îi zdrobesc pe Knicks și rămân în viață în play-off

Pacers au forțat meciul 7 în seria cu NY Knicks
Pacers au forțat meciul 7 în seria cu NY KnicksAFP
Indiana Pacers a obținut vineri o nouă victorie importantă pe teren propriu, învingând pe New York Knicks cu 116-103 și forțând un meci decisiv, al șaptelea, în seria semifinalelor Conferinței de Est din NBA.

Pascal Siakam a reușit 25 de puncte pentru a conduce lista celor mai buni marcatori celor de la Indiana. Tyrese Haliburton a adăugat 15 puncte și nouă pase decisive, iar Myles Turner a avut 17 puncte, șase jucători de la Pacers terminând în cifre duble.

În pragul eliminării, după o înfrângere jenantă în meciul cinci de la New York, Pacers a jucat cu o agresivitate disperată, depășindu-i pe Knicks cu 62-38 în căciulă și câștigând bătălia la recuperare.

Ei au blocat opt aruncări și au distribuit 35 de pase decisive pentru a-și menține ofensiva în funcțiune și l-au ținut în șah pe Jalen Brunson, talismanul lui Knicks, pentru o mare parte din meci, îmbunătățind astfel bilanțul la 6-0 acasă în acest post-sezon.

Ei vor trebui să performeze și în deplasare, totuși, dacă doresc să rezerve o confruntare cu Boston Celtics în finala Conferinței de Est, Knicks găzduind meciul șapte duminică la Madison Square Garden.

"Acum este o serie de un singur meci și este pentru tot potul", a spus Haliburton. "Unde ar fi mai bine să avem un joc șapte decât la Garden?

"Nicio echipă nu a câștigat un meci în deplasare în această serie, așa că trebuie să fim pregătiți să mergem de la început până la sfârșit în 48 de minute".

"Chiar nu există nicio scuză", a spus și Brunson. "Trebuie să le dai credit pentru modul în care au jucat în seara asta".

Antrenorul lui Pacers, Rick Carlisle, a spus că Siakam, un campion NBA cu Toronto în 2019 și achiziționat de la Raptors în ianuarie, a oferit prezența cheie a unui veteran.

"El este singurul tip de pe lista noastră care poate reuși o lovitură de la 18 metri peste un tip de peste doi metri", a spus Carlisle. "A făcut-o de trei sau patru ori în al treilea, al patrulea sfert".

În timp ce Carlisle a fost mulțumit de victoria echipei sale, el se uita deja la testul care îl așteaptă duminică.

"Într-o serie ca aceasta, nu poți sta să te bați pe spate. Asta te face să iei bătaie în meciul următor", a spus el.

Test fizic și mental

Knicks se întorc acasă cu încă o problemă medicală, după ce Josh Hart a ieșit la începutul sfertului patru cu ceea ce echipa a numit dureri abdominale.

El a fost în mod clar deranjat de disconfort în jurul mijlocului său încă din primul sfert.

Este doar cea mai recentă lovitură pentru Knicks, care i-a pierdut pe OG Anunoby, Julius Randle, Bojan Bogdanovic și Mitchell Robinson.

"Vom vedea", a fost răspunsul închis al antrenorului principal Tom Thibodeau cu privire la faptul că Hart va fi disponibil duminică, dar a precizat că Knicks nu va invoca accidentările ca scuză.

"Aceasta este natura play-off-ului", a spus el. "Pentru asta se joacă. Deseori, totul se reduce la un joc, o minge pierdută... așa că vei fi testat fizic, mental, emoțional - și trebuie să fii capabil să treci prin toate acestea.

"Așa că, indiferent cu ce ne confruntăm, putem să depășim și să continuăm să luptăm."