Nembhard este eroul lui Pacers, care a învins Knicks și a revenit în serie

Pacers sunt încă în viață
Pacers sunt încă în viață AFP
Tyrese Haliburton a marcat 35 de puncte, iar Andrew Nembhard a apărut ca un erou improbabil vineri, când Indiana Pacers a obținut o victorie curajoasă cu 111-106 în fața lui New York Knicks pentru a reveni în seria semifinală a Conferinței de Est din NBA.

Cronometrul de aruncări se scurgea când Nembhard a marcat un coș de trei puncte pentru a-i aduce pe Pacers în avantaj 109-106 cu 17,8 secunde rămase de jucat.

A fost doar al doilea coș al său din această seară, dar a schimbat definitiv soarta unei bătălii fizice, în care Pacers a cedat un avans de 12 puncte și a revenit de la nouă puncte în sfertul patru pentru a reduce la 2-1 deficitul în seria "cel mai bun din șapte".

După ce au pierdut primele două meciuri la New York, mutarea la Indianapolis - și determinarea de a evita să cadă într-o gaură de 0-3 i-a energizat în mod clar pe Pacers.

"Toată lumea știe cum arată atunci când ești condus cu 3-0" , a spus Haliburton, amintind de faptul că nicio echipă din NBA nu a revenit de la acest deficit pentru a câștiga o serie de playoff.

"A trebuit să ieșim să jucăm disperați, să jucăm tare", a adăugat Haliburton, ai cărui Pacers vor încerca acum să egaleze seria duminică, acasă.

Haliburton a avut șase din cele 12 coșuri de trei puncte ale lui Indiana. Pascal Siakam a marcat 26 de puncte, iar Myles Turner a adăugat 21 și 10 recuperări pentru Indiana.

Knicks, deja lipsiți de Julius Randle, Mitchell Robinson și Bojan Bogdanovic, au fost, de asemenea, fără OG Anunoby, după ce a suferit o întindere a tendonului în jocul doi.

Starul lui Knicks, Jalen Brunson, care nu a fost confirmat ca titular decât după încălzirea de dinaintea meciului, după ce s-a accidentat miercuri la piciorul drept, a început lent, dar New York a trecut pentru scurt timp în avantaj în al doilea sfert - prefigurând o creștere în al treilea sfert, care i-a dus la un avans de 90-85 în ultima perioadă.

Donte DiVincenzo a condus scorul lui Knicks cu 35 de puncte, reușind șapte din 11 aruncări de la trei puncte.

Brunson a terminat cu 26 de puncte și șase pase decisive, reușind un coș de trei puncte care a egalat meciul cu 42,4 secunde înainte de final.

Era încă egalitate la 106-106, când Haliburton s-a trezit în dublă echipă și i-a pasat lui Nembhard cu doar patru secunde pe ceas.

"Probabil că am ținut mingea puțin prea mult timp, ar fi trebuit să fiu mai agresiv", a spus Haliburton. "L-am pus pe (Nembhard) într-un fel de situație proastă și el a făcut o aruncare incredibilă - o aruncare mare, mare.

El chiar s-a ridicat la momentul în care am avut cea mai mare nevoie de el".

În celălalt meci de vineri, Minnesota Timberwolves a încercat să împingă la limită campioana în exercițiu Denver Nuggets, care a găzduit meciul trei al semifinalei Conferinței de Vest.

Minnesota, care i-a dominat pe Nuggets în câștigarea primelor două meciuri din Denver, a fost întărită de revenirea jucătorului defensiv al anului, Rudy Gobert, care a ratat meciul doi din cauza nașterii primului său copil.