David Moyes spune că jucătorii lui West Ham trebuie să-și asume responsabilitatea după înfrângerea cu 5-0

David Moyes pe marginea terenului de pe Stamford Bridge
David Moyes pe marginea terenului de pe Stamford Bridge Reuters
Antrenorul lui West Ham United, David Moyes, a declarat că echipa sa a fost lipsită de leadership și de forță mentală în urma înfrângerii cu 5-0 în fața lui Chelsea, duminică, în Premier League.

Performanța de duminică vine pe fondul speculațiilor tot mai mari în jurul viitorului lui Moyes la West Ham, după ce presa a relatat în această săptămână că clubul din estul Londrei a contactat potențiali înlocuitori.

"Managerul ar trebui să își asume întotdeauna responsabilitatea, asta se întâmplă când faci această meserie... La un moment dat, jucătorii trebuie să își asume ei responsabilitatea, să își facă treaba și să fie greu de jucat împotriva lor", a declarat Moyes reporterilor.

Întrebat despre viitorul său, Moyes a spus că va vorbi cu conducerea la sfârșitul sezonului, când îi expiră actualul contract, deși i s-a oferit deja o prelungire la începutul sezonului.

Înfrângerea a fost al doilea meci consecutiv în deplasare în care West Ham a încasat cinci goluri, iar David Moyes a deplâns prestația defensivă a echipei sale.

"Nu am fost capabili să facem lucrurile de bază în defensivă pentru a rămâne în joc", a spus el.

West Ham s-a chinuit să intre în joc duminică, fiind condusă în minutul 15, când Cole Palmer a profitat de o centrare prost respinsă.

Ciocănarii au intrat la pauză conduși cu 3-0, după ce golurile lui Conor Gallagher și Noni Madueke au mărit avantajul lui Chelsea.

O dublă în repriza a doua a internaționalului senegalez Nicolas Jackson a pecetluit rezultatul pentru Chelsea.

"De fapt, am crezut că în a doua repriză cel puțin le-am îngreunat șansele de a marca. Două goluri teribile, în ciuda a ceea ce s-a întâmplat în prima repriză", a declarat scoțianul.

Vizitatorii au avut câteva ocazii - internaționalul englez Jarrod Bowen a lovit bara de două ori în prima repriză și încă o dată în repriza secundă.

A fost o a doua parte a sezonului frustrantă pentru West Ham, care a ocupat locul șase în decembrie, la jumătatea sezonului, dar a câștigat doar trei meciuri de campionat din 17 în 2024.

"Nu am fost într-o formă la fel de bună de la Cupa Africii pe Națiuni", a spus Moyes.

"Dar cred că am avut câteva performanțe foarte bune în prima parte a sezonului", a adăugat el ulterior.

Înfrângerea de duminică a pus capăt speranțelor lui West Ham de calificare europeană în sezonul viitor - acum se află pe locul nouă, cu 49 de puncte.

"Nu vrem să ne stingem", a spus Moyes despre restul sezonului.

West Ham primește sâmbăta viitoare pe stadionul londonez pe Luton, înainte de o deplasare în ultima etapă pe stadionul Etihad, pe 19 mai, pentru a înfrunta campioana în exercițiu Manchester City.