Metz pierde din nou la limită și echipa lui Boloni e tot mai aproape de retrogradarea din Ligue1

Ladislau Boloni, antrenorul lui Metz
Ladislau Boloni, antrenorul lui MetzProfimedia
Metz, echipa antrenată de românul Ladislau Boloni, a pierdut, pe teren propriu, scor 2-3, în fața celor de la Rennes, în etapa a 32-a din Ligue 1.

Boloni și Metz au pierdut încă o partidă la limită: meciul a fost decis în prelungiri după ce gazdele au condus cu 1-0 și 2-1.

Metz a deschis scorul în minutul 17 prin georgianul Georges Mikautadze, dar 6 minute mai târziu oaspeții au egalat. Gouiri e cel care a marcat.

Totuși, înainte de pauză Metz a revenit în avantaj după reușita lui Pape Diallo din pasa decisivă a lui Mikautadze.

Ar fi fost 3 puncte vitale pentru Metz în  lupta pentru evitarea retrogradării, dar mai era o repriză, iar Rennes a reușit să egaleze prin Benjamin Bourigeaud, care a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 73.

Mai mult, Rennes nu s-a ales nici măcar cu un punct, după ce oaspeții au marcat prin Arnaud Kalimuendo în minutul 90+2.

Cu două etape înainte de finalul sezonului, trupa lui Ladislau Boloni se află pe locul al 16-lea, loc de baraj, cu 29 de puncte.

Metz are doar 3 puncte în fața lui Lorient, echipa de pe locul al 17-lea, direct retrogradabil.

Pe de altă parte e la 3 puncte distanță de Le Havre, prima formație aflată deasupra zonei nisipurilor mișcătoare.

Dar perspectivele nu sunt prea roz: până la finalul acestui sezon, Metz va mai juca cu Strasbourg, în deplasare și cu campioana PSG, pe teren propriu.