Zeljko Kopic, disperat după ce Dinamo a fost egalată în prelungiri: ”Aceeași poveste în fiecare săptămână”

Zeljko Kopic
Zeljko KopicProfimedia
Universitatea Cluj şi Dinamo Bucureşti au terminat la egalitate, 3-3 (1-1), sâmbătă seara, pe Cluj Arena, într-o partidă din etapa a opta a fazei play-out a Superligii de fotbal, penultima a sezonului.

Dinamo, care a condus cu 2-1 şi 3-2, a scăpat printre degete o nouă victorie, care i-ar fi crescut şansele de salvare de la retrogradare.

”U” a deschis scorul rapid, prin ex-dinamovistul Daniel Popa (5), lansat de Ante Roguljic. Dinamo a egalat spre finalul primei reprize, prin Andrei Ahmed Bani (37), cu un şut din marginea careului.

Imediat după pauză, Dinamo a preluat conducerea, prin reuşita bulgarului Gheorghi Milanov (48), cu un şut la colțul scurt. Portarul sloven Adnan Golubovic, care a avut mai multe intervenții providențiale, a gafat nepermis la o centrare şi Dorinel Oancea (61) a egalat.

Croatul Domagoj Pavicic (87) a adus-o din nou pe Dinamo în avantaj, la centrarea lui Bani, însă pentru scurt timp, deoarece Ovidiu Bic (90+1) a închis tabela, reluând mingea respinsă de Costin Amzăr, după o lovitură de cap a aceluiaşi Bic.

”E aceeași poveste săptămână de săptămână. Cred că am făcut un meci bun. Au fost destul de multe lucruri bune în jocul nostru. E foarte dificil să iei gol așa. E foarte dificil să explici așa ceva.

”Nu cred că era vorba de teamă. Jucătorii stau foarte bine din punct de vedere psihic. Poate o dată la un meci putem vorbi de teamă, dar s-a întâmplat de foarte multe ori.

”Rămân la părerea mea că am jucat bine, dar am primit două goluri pe greșelile noastre. Cred că am arătat lucruri bune. Vom lupta până la final.

”Am pierdut foarte multe puncte în ultimele săptămâni. Am avut soarta în propriile mâini. Treaba noastră este să luptăm pentru Dinamo până când vom putea obține salvarea de la retrogradare”, a spus Zeljko Kopic.