Otele-show la revenirea lui Dan Petrescu pe banca CFR-ului

Philip Otele a marcat două goluri și a oferit o pasă decisivă
Philip Otele a marcat două goluri și a oferit o pasă decisivăProfimedia
CFR Cluj a reușit să facă dubla în play-off în fața Rapidului. După ce s-au impus în Giulești cu 4-1, clujenii au câștigat și returul din Gruia cu 3-2.

CFR Cluj - Rapid București 3-2

După un început echilibrat de partidă, cu puține ocazii de poartă, lucrurile s-au animat brusc după primul sfert de oră.

Rapid a deschis scorul în minutul 16 prin Krasniqi, kosovarul reușind să îl învingă pe Sava cu un șut bine plasat din afara careului, dar bucuria oaspeților a fost de scurtă durată.

Patru minute mai târziu, Bîrligea a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap după centrarea lui Philip Otele.

Nigerianul și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 30, când a șutat plasat la colțul scurt, unde tânărul Ungureanu nu a putut interveni deși era colțul pe care trebuia să îl protejeze.

Prima mare ocazie a reprizei secunde a venit în minutul 55, când Petrila a pătruns în careu, l-a driblat pe Mogoș dar șutul său a fost blocat in extremis de Sava.

La faza imediat următoare s-a făcut 3-1 pentru CFR Cluj. O pasă perfectă a lui Bîrligea l-a lăsat pe Otele singur cu Ungureanu și l-a executat pe portarul giuleștenilor cu un șut la ”păianjen”.

Patru minute mai târziu (60), Rapid a reușit să reducă din handicap grație unei reușite de excepție a lui Burmaz, care a marcat direct din lovitură liberă cu un șut care s-a oprit în vinclul porții clujene.

Giuleștenii au avut șansa de a egala în minutul 72, când au beneficiat de un penalty în urma unui henț comis în suprafața de pedeapsă, dar șutul lui Rrahmani a fost parat de Sava.

În minutul 86, arbitrul i-a arătat un cartonaș galben lui Dan Petrescu pentru proteste vehemente pe marginea terenului.

Grație acestui succes, CFR Cluj ocupă locul al doilea în clasament cu 40 de puncte, trei mai mult decât Universitatea Craiova, care evoluează luni cu FCSB.

Rapid, în schimb, rămâne fără victorie în play-off. Are 29 de puncte și închide grupa pentru campionat, nemaivând șanse matematice de a mai prinde un loc de cupe europene.