Xavi recunoaște că Barcelona are de schimbat "foarte multe lucruri" în sezonul următor

Ronald Araujo reacționează în timpul meciului de fotbal din campionatul Spaniei dintre Girona FC și FC BarcelonaAFP
Antrenorul Barcelonei, Xavi Hernandez, a declarat că echipa sa are "foarte multe de schimbat" în sezonul următor, după ce Real Madrid și-a adjudecat sâmbătă titlul în LaLiga.

Los Blancos au învins Cadiz cu 3-0 și, după ce Barcelona a fost învinsă cu 4-2 de Girona, și-au adjudecat titlul cu patru meciuri înainte de final.

Barcelona, care a câștigat campionatul în sezonul trecut, este pe locul trei după a doua înfrângere cu 4-2 în acest sezon în fața Gironei.

"Trebuie să continuăm proiectul, primele minute au fost geniale" , a declarat Xavi pentru DAZN după înfrângerea cu Girona.

"Vom continua să luptăm, iar în sezonul următor trebuie să schimbăm foarte multe lucruri".

Barcelona a pierdut de două ori avantajul în fața lui Girona, care a marcat două goluri în două minute în repriza a doua pentru a trece de la 1-2 la 3-2.

"Am pierdut controlul jocului din cauza unor erori flagrante care nu se pot întâmpla la acest nivel, am vorbit despre asta, dar se tot întâmplă", a adăugat Xavi.

"Este păcat, ne scufundăm cu orice situație negativă... așa, este imposibil să concurezi".

Barcelona a pierdut ambele meciuri cu Girona cu același scor și, de asemenea, a fost învinsă de Real Madrid în cele două Clasicos din LaLiga.

"Am cedat meciul, este un rezumat al sezonului", a adăugat Xavi.