Real Madrid a fost încoronată campioană: Cinci victorii care le-au asigurat titlul în La Liga

Real Madrid campioană
Real Madrid campioanăReal Madrid
După înfrângerea de sâmbătă a Barcelonei în fața celor de la Girona, Real Madrid și-a asigurat cel de-al 36-lea titlu.

După ce au fost deosebit de consecvenți pe parcursul sezonului, Los Blancos au intrat în ultima parte a campaniei cu un avans semnificativ față de cei mai apropiați adversari.

Aici, Flashscore prezintă la cinci victorii care au fost momente cheie în traseul lui Real Madrid către titlul din LaLiga:

Girona 0-3 Real Madrid (septembrie)

Catalanii câștigaseră șase partide la rând și erau încă neînvinși, dar echipa lui Ancelotti a măturat pe Montilivi datorită golurilor lui Joselu, Aurélien Tchouaméni și Jude Bellingham. Echipa gazdă era în avantaj în clasament înaintea rundei, iar formația lui Míchel Sánchez și-a continuat apoi forma excelentă... până la vizita de pe Santiago Bernabéu (4-0).

Barcelona 1-2 Real Madrid (octombrie)

Barcelona a început cât se poate de bine când Ilkay Gündogan a profitat de o minge moartă în careu și a tras pe lângă Kepa Arrizabalaga în prima repriză. Apoi, Bellingham a intrat în scenă și a devenit marele erou al meciului datorită unei duble fantastice. Estadi Olímpic Lluís Companys a schimbat euforia și bucuria cu tăcerea și frustrarea.

Alavés 0-1 Real Madrid (decembrie)

Se spune că ligile se câștigă pe terenuri precum El Sadar, Son Moix sau Mendizorroza. Contextul a fost special și pentru că ambele formații jucau pentru ultima dată înainte de startul anului 2024. Iar victoria în deplasare a venit în circumstanțe foarte specifice: Nacho Fernández a primit un cartonaș roșu direct pentru o intrare dură în minutul 54, iar la o lovitură de colț, în prelungirile partidei (92'), Lucas Vázquez s-a strecurat printre apărători și a înscris cu capul, trimițând punctele în capitală.

Real Madrid 3-2 Almería (ianuarie)

Almeria, lanterna roșie din LaLiga, s-a dovedit a fi o nucă tare pentru lider, căruia i-a trecut glonțul pe la ureche în fața propriilor fani. Transpirații reci, nervi, disperare... și, bineînțeles, o mare doză de controverse legate de arbitraj. Ultima clasată a intrat la pauză cu un avantaj de două goluri (Largie Ramazani și Edgar Gonzalez), dar Real a revenit și Dani Carvajal a marcat golul decisiv în minutul 99, când remiza părea un deznodământ inevitabil.

Real Madrid 3-2 Barcelona (aprilie)

Echipa lui Xavi Hernandez a sosit pe Bernabeu cu opt puncte în urmă și cu moralul la pământ după ce a fost eliminată din Liga Campionilor... în timp ce adversarii lor au intrat în meci cu moralul ridicat după ce au eliminat puternica Manchester City. Barcelona a preluat de două ori conducerea, dar evoluția lui Lucas, oportunismul lui Jude și câteva decizii controversate au făcut posibil rezultatul final.