Coco Gauff, adversara polonezei Iga Swiatek în semifinale la Roma

Coco Gauff
Coco GauffProfimedia
Jucătoarea americană de tenis Coco Gauff o va înfrunta pe poloneza Iga Swiatek, liderul mondial, în semifinalele turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 4.791.105 euro, după ce a învins-o, marți, pe chinezoaica Qinwen Zheng, cu 7-6 (7/4), 6-1, în sferturile de finală.

Gauff (20 ani), numărul trei mondial, s-a impus într-o oră şi 48 de minute, la prima sa confruntare cu Zheng (21 ani), numărul şapte WTA.

Swiatek (22 ani), care are două titluri la Roma (2021, 2022), a învins marți o altă americancă, pe Madison Keys (16 WTA), cu 6-1, 6-3.

Iga Swiatek domină meciurile directe cu Gauff, campioana en titre de la US Open, cu un remarcabil 9-1. Interesant este că prima lor partidă a avut loc în 2021, în semifinale la Roma, iar poloneza s-a impus cu 7-6 (7/3), 6-3. Singurul succes al americancei datează de anul trecut, în semifinale la Cincinnati, cu 7-6 (7/2), 3-6, 6-4.

Miercuri sunt programate celelalte două sferturi feminine de la Foro Italico, Jelena Ostapenko (Letonia) - Arina Sabalenka (Belarus) şi Victoria Azarenka (Belarus) - Danielle Collins (SUA).