VIDEO. Revenire spectaculoasă a echipei antrenate de Lucescu. "Nimeni nu credea că vom ajunge aici"

AEK Atena - PAOK 2-2
AEK Atena - PAOK 2-2Profimedia
În etapa cu numărul 30 din campionatul Greciei, PAOK Salonic, echipă antrenată de Răzvan Lucescu, rămâne pe primul loc după remiza (2-2) cu AEK Atena.

Elevii antrenorului român au reușit să aducă un punct prețios echipei, după un meci spectaculos.

AEK Atena a deschis scorul prin Gacinovic, în minutul 30 al partidei, iar scorul după primele 45 de minute a fost de 1-0 pentru AEK. Nici repriza a doua nu a început extraordinar pentru trupa lui Răzvan Lucescu. Echipa sa a mai încasat un gol. Amrabat a fost cel care a făcut 2-0, iar meciul devenise din ce în ce mai greu pentru PAOK.

Cu toate acestea, Baba a redus din diferența în minutul 62, iar pe finalul partidei (min. 89), Ozdoev a înscrie pentru 2-2, iar partida s-a terminat la egalitate.

PAOK Salonic rămâne pe primul loc în campionatul Greciei, cu 67 de puncte, în timp ce AEK Atena este la un punct în spatele liderului, cu 66 de puncte, urmată de Panathinaikos, cu 65.

Clasament Grecia
Clasament GreciaFlashscore

Tensiuni între Răzvan Lucescu și Matias Almeida

La finalul partidei, Matias Almeida și Răzvan Lucescu au avut un moment tensionat. Chiar înainte de plecarea către vestiare, cei doi au avut un dialog intens, dar fără să existe situații neplăcute.

Concret, imediat ce Tobias Stiller a fluierat finalul meciului, Matias Almeida l-a "tras" pe Răzvan Lucescu, iar cei doi au avut un dialog de scurtă durată, dar vizibil tensionat.

La finalul meciului, Lucescu a vorbit și despre această perioadă petrecută la PAOK.

"Astăzi am jucat al 50-lea meci și când am început sezonul în vară, nimeni nu credea că vom ajunge aici, pe primul loc în campionat și în primele opt într-o competiție europeană", a declarat Răzvan Lucescu, după 2-2 cu AEK Atena.

"Deci acest PAOK, care da, a făcut transferuri târzii, care da, a făcut transferuri importante după intrarea în faza grupelor, este în prezent un pionier. Și asta nu pentru că celelalte echipe se descurcă rău, ci pentru că în acest moment este cea mai bună echipă și asta se vede în rezultate, în apărare și în atac. Știu că fanii lui PAOK se gândesc unde ar fi fost echipa dacă nu ar fi pierdut de două ori cu Aris, dacă nu ar fi primit golul egalizator de la Panathinaikos în sezonul regulat al campionatului. Dar toate acestea sunt de domeniul trecutului. Acum avem de-a face cu prezentul și asta își dorește în primul rând PAOK, care a jucat deja în playoff la Leoforos și OPAP ARENA fără să piardă.

Să fiu sincer, încă nu pot spune că PAOK este favorită la titlu. Dar nimeni nu poate spune că PAOK nu poate câștiga campionatul. Mai este încă un drum lung de parcurs", a mai spus Răzvan Lucescu.