Final de coșmar pentru Hagi! CFR obține biletul direct pentru cupele europene. Craiova joacă baraj

Daniel Bîrligea a dat un gol și o pasă de gol cu Farul
Daniel Bîrligea a dat un gol și o pasă de gol cu FarulProfimedia
CFR Cluj a făcut unul dintre cele mai bune meciuri ale sezonului, reușind să învingă cu 5-1 Farul Constanța în ultima etapă a play-off-ului. În cealaltă partidă disputată la aceeași oră, Universitatea Craiova a câștigat pe teren propriu cu Sepsi, scor 3-2.

CFR Cluj a început ultima rundă cu un avans de două puncte față de Universitatea Craiova, care avea nevoie să câștige acasă cu Sepsi, iar ardelenii să piardă pe teren propriu cu Farul pentru a face rocada pe podium.

Formația pregătită de Dan Petrescu a început, însă, ca din pușcă partida și a preluat conducerea încă din minutul 8 după un penalty transformat de Deac.

Căpitanul ardelenilor ratase inițial lovitura de pedeapsă, dar centralul Radu Petrescu a dictat repetarea după ce i s-a semnalat din cabina VAR că mai mulți jucători constănțeni se aflau în careu în momentul execuției.

Tachtsidis a prins un voleu de zile mari în minutul 16, iar CFR părea deja că nu mai are cum să piardă locul al doilea în clasament.

Muhar a făcut 3-0 cu o lovitură de cap din apropiere (22), înainte ca golul lui Bîrligea venit cu puțin înainte de trecerea primei jumătăți de oră să fie anulat pentru offside.

Atacantul și-a luat, însă, revanșa în minutul 38, cu un alt șut spectaculos care a beneficiat și de o deviere pe drumul său sub transversală.

Ganea a marcat golul de onoare al oaspeților în minutul 66, dar diferența a fost restabilită cu puțin timp înainte de finalul timpului regulamentar (87) când Otele a fructificat o pasă venită de la Michael, care l-a lăsat singur în fața porții goale.

Farul a căzut temporar pe locul cinci în Superligă, în momentul în care Sepsi a deschis scorul prin Ștefănescu pe terenul Universității Craiova.

Singura miză a ”marinarilor” era locul 4, care să le aducă ceva mai mulți bani la buget din drepturile de televizare, obiectiv care a fost îndeplinit în momentul în care Bana a restabilit egalitatea în Bănie cu un șut de la aproximativ 20 de metri.

Rezultatul a fost întors doar câteva minute mai târziu, când oltenii au preluat conducerea grație golului marcat de Koljic.

Sepsi nu a renunțat, însă, la luptă și a restabilit egalitatea prin Debeljuh la jumătatea reprizei secunde (66), dar oltenii au închis partida cu zece minute înainte de final prin reușita lui Ivan.

După aceste rezultate, CFR Cluj este direct calificată în turul al doilea preliminar al Conference League, în timp ce Universitatea Craiova trebuie să se pregătească pentru un meci de baraj cu învingătoarea dintre U Cluj și Oțelul Galați pentru a stabili a doua reprezentantă a României în a treia competiție continentală.