Nu pot profita de cartonașele roșii încasate de adversari! Remiză între Sociedad și Alaves

Real Sociedad și Alaves au încheiat la egalitate, 1-1
Real Sociedad și Alaves au încheiat la egalitate, 1-1AFP
În runda cu numărul 19 din LaLiga, Real Sociedad și Alaves au încheiat la egalitate, 1-1.

Real Sociedad - Alaves 1-1

Cu 10 minute înainte de finalul primei reprize, Alex Remiro, portarul lui Real Sociedad, a comis o gravă eroare și a fost eliminat. Goalkeeperul a ieșit eronat din poartă la o minge trimisă în adâncime și a comis hands în afara careului, motiv pentru care centralul Víctor García i-a arătat direct cartonașul roșu.

Ianis Hagi a fost rezervă neutilizată în această partidă, după 10 meciuri consecutive în care a apărut de pe bancă. Eliminarea lui Remiro a fost un semnal de alarmă pentru Alaves, care în ultima etapă de campionat cu Real Madrid, a suferit o înfrângere, în ciuda faptului că Nacho Fernandez a fost eliminat de la galactici încă din minutul 54.

Golurile au venit în repriza secundă, oaspeții profitând de superioritatea numerică. Luis Rioja a executat impecabil din penalty și l-a învins pe Unai Marrero, portarul de rezervă al gazdelor. Duelul părea că duce spre o victorie a celor de la Alaves.

Pe finalul partidei însă, cei de la la Alaves au avut mari emoții, după ce arbitrul Víctor García a dictat o lovitură de la 11 metri pentru gazde, la un presupus fault comis de Rafa Marin în propriul careu. După minute tensionate, timp în care oaspeții au contestat decizia, centralul a revăzut imaginile în camera VAR și a anulat ulterior decizia.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

În prelungirile partidei, Kubo a nimerit bara transversală, japonezul semnând cea mai mare ocazie pentru Real Sociedad.

În cele din urmă, gazdele nu au iertat, Zubimendi aducând egalarea pentru Real Sociedad.

Chiar la ultima fază, Sadiq a ratat o șansă mare de a întoarce rezultatul.

Real Sociedad înregistrează astfel cea de-a treia remiză consecutivă, trupa lui Alguacil fiind pe locul 6 în LaLiga. De partea cealaltă, Alaves ajunge la 5 partide consecutive fără succes în campionat și este pe poziția a 15-a.