Irina Begu, fără reacție în fața lui Collins la Roma. Românca a pierdut primul set cu 6-0Profimedia
Jucătoarea de tenis Irina Begu a fost învinsă fără drept de apel de americanca Danielle Collins, cu 6-0, 6-3, luni seara, în optimile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Roma.

Begu, care în turul al treilea trecuse de belgianca Elise Mertens cu 6-0, 6-2, s-a înclinat în fața lui Danielle Collins în doar 67 de minute.

Românca nu şi-a creat nicio minge de break în acest meci și nu a reușit să câștige decât trei game-uri în meciul contra favoritei nr. 13 a masters-ului din Italia.

Singurul meci direct anterior dintre Collins şi Begu a fost câştigat categoric de americancă, în 2018, în primul tur la Miami, cu 6-1, 6-1.

Irina Begu rămâne cu un cec de 52.480 de euro şi 120 de puncte WTA pentru evoluția sa de la Foro Italico.

Pentru americancă urmează, în sferturile de finală de la Roma, duelul cu învingătoarea din meciul Maria Sakkari - Victoria Azarenka.