Barça trece de Sociedad și rămâne o candidată serioasă pentru locul secund în LaLiga

Lamine Yamal
Lamine YamalAFP
Barcelona a recâștigat locul doi în clasament grație victoriei cu Real Sociedad. Un gol marcat de Lamine Yamal în minutul 39 al partidei i-a lăsat pe catalani în controlul locului secund. Echipa lui Xavi a arătat un joc energic, a avut ocazii de a marca mai multe goluri, dar s-a lovit de un Remiro uriaș dar și de obișnuita lipsă de eficacitate.

Dacă Barcelona își dorește locul doi și multe milioane de euro care vin odată cu prezența în Supercupă, nu poate avea o prestație precum cea de luni, cel puțin nu în fața a puțin peste 35.000 de spectatori.

Cu excepția lui Lewandowski, care a alergat ca la prima tinerețe pentru a recupera mingi și pentru a-și pune echipa în mișcare. Pentru că începutul de meci și prima repriză a arătat o dominanță clară din partea oaspeților, în ciuda golului reușit în cele din urmă de Yamal (min 39).

Stats
StatsOpta by Stats Perform

În timpul partidei, portarii Alex Remiro și Ter Stegen au arătat prestații bune, însă norocos avea să fie doar cel din urmă.

După o sumedenie de ocazii ratate, a fost nevoie de un penalty pentru un hands în careu al lui Odriozola pentru ca Raphinha să facă 2-0 și să o retrimită pe Barcelona pe locul secund în LaLiga.