Alcaraz, calificare la pas în sferturile de finală la Roland Garros: ”Vreau doar să mă distrez”

Alcaraz se va confrunta fie cu Tsitsipas, fie cu Ofner.
Reuters
Numărul unu mondial, Carlos Alcaraz (20 de ani), s-a calificat în sferturile de finală ale Openului Franței cu un impresionant 6-3, 6-2, 6-2 în fața italianului Lorenzo Musetti (21 de ani).

Spaniolul, al cărui parcurs inaugural la Roland Garros s-a încheiat anul trecut în optimi de finală, urmează să se confrunte cu Stefanos Tsitsipas sau Sebastian Ofner, în perspectiva unei potențiale confruntări în semifinale cu Novak Djokovic.

Pe hârtie, Musetti avea toate atuurile necesare pentru a-l destabiliza pe Alcaraz, printre care un rever superb și o victorie pe zgură în singura lor întâlnire de până acum. Pe teren, însă, italianul nu a arătat în niciun moment că l-ar putea învinge pe adversarul său.

Alcaraz a avut mult prea multă forță și curaj în fața celui de-al 17-lea favorit, care a fost torturat la fileu pe terenul Philippe Chatrier.

"Am avut o calitate ridicată a loviturilor, am jucat foarte agresiv de la primul până la ultimul punct, așa că sunt fericit că m-am calificat în turul următor", a declarat Alcaraz sub privirile antrenorului său Juan Carlos Ferrero, care a ridicat Cupa Muschetarilor în urmă cu 20 de ani.

"Încerc să nu mă gândesc la faptul că sunt numărul unu mondial sau la presiune. Toate aceste gânduri, le țin departe de mintea mea. Vreau doar să mă distrez, să distrez publicul și să zâmbesc. Aceasta este cheia tuturor lucrurilor".

Musetti a câștigat primele două game-uri ale meciului, dar de acolo totul a mers doar la vale, Alcaraz găsind cea mai bună apărare în orice împrejurare și atacând de fiecare dată când simțea cea mai mică oportunitate.

Spaniolul a câștigat cinci game-uri la rând și a închis primul set rapid, înainte de a obține un avantaj de 2-0 în cel de-al doilea, găsind unghiuri care sfidează gravitația și arătându-și abilitățile excepționale la fileu.

Musetti a ripostat pentru 2-2, dar acest lucru nu a fost suficient pentru a-l destabiliza pe Alcaraz, care a împânzit terenul cu lovituri câștigătoare, inclusiv lovituri uluitoare peste sau în jurul fileului.

Alcaraz a câștigat patru game-uri la rând pentru a închide și setul al doilea și a pus capăt rapid serii de coșmar a adversarului său după alte 45 de minute, atât cât a durat setul al treilea.