Victorie muncită pentru Real Madrid cu Rayo Vallecano

Opta by StatsPerform/AFP
Real Madrid a așteptat până aproape de final, dar golul lui Rodrygo s-a dovedit suficient pentru a învinge Rayo Vallecano cu 2-1, într-o victorie care o menține în cursa pentru locul doi în La Liga.

Los Blancos au avut o prestație lipsită de strălucire, reușind doar trei șuturi pe poartă, dar în cele din urmă au obținut cele trei puncte, brazilianul Rodrygo înscriind cu un singur minut înainte de final.

Alb-roșii, care încercau să își mențină în viață slabele speranțe de a se califica pentru prima dată în fotbalul european, au început în forță, Óscar Valentín șutând din afara careului, dar mingea a trecut puțin peste bară.

Publicul de pe Bernabeu s-a ridicat în picioare în semn de susținere pentru Vinicius Junior în minutul 20, în urma abuzurilor rasiale la care atacantul a fost supus în timpul înfrângerii din weekend cu Valencia.

Statistica partidei
Opta by StatsPerform

În ciuda faptului că cartonașul său roșu din acel meci a fost anulat, brazilianul nu a putut evolua în acest meci din cauza unei accidentări, iar absența sa s-a simțit, deoarece echipa lui Carlo Ancelotti nu a creat aproape nimic până când a deschis scorul împotriva cursului jocului, când Karim Benzema a recepționat o pasă de la Fede Valverde și a introdus mingea în poartă.

Această reușită a prelungit seria de 12 meciuri cu gol primit de Vallecano, dar oaspeții nu s-au lăsat descurajați și au fost aproape de a riposta înainte de pauză, când Thibaut Courtois a respins mingea trimisă spre poartă de Isi Palazón, în timp ce Sergio Camello a trimis cu capul pe lângă poartă.

Note jucători
Flashscore

Trupa lui Iraola a continuat să preseze și a egalat cu doar șase minute înainte de final, când rezerva de Tomás a transformat din interiorul careului.

O reușită care părea suficientă pentru ca Vallecano să câștige un punct - și să pună capăt seriei de 11 meciuri pierdute pe Bernabeu - dar Rodrygo a avut ultimul cuvânt, marcând spectaculos cu un șut de la 20 de metri.

Rezultatul pune capăt speranțelor vizitatorilor de a se califica în Europa, în timp ce gazdele revin pe locul doi.