Man și Alibec aduc primele trei puncte în preliminariile Euro 2024

Alibec a marcat golul doi pentru România
Facebook/Echipa Națională de Fotbal a României
Naționala de fotbal a României s-a impus cu 2-0 în Andorra, în primul meci din preliminariile Campionatului European din 2024. Golurile partidei au fost marcate de Dennis Man (min 35) și Denis Alibec (min 50).

Andorra - România 0-2

România a început ezitant partida și primele minute le-au aparținut gazdelor, care s-au apropiat mai mult de poarta apărată de Ionuț Radu.

Alibec a ripostat cu un șut periculos în minutul 9, însă mingea a trecut peste bara transversală.

Echipa pregătită de Edward Iordănescu a trecut apoi la conducerea partidei, având o posesie mai bună și dominând mijlocului terenului, dar fără să pună cu adevărat în pericol poarta adversă.

Abia după o jumătate de oră de joc a apărut prima mare ocazie a ”tricolorilor”. Șutul lui Denis Alibec a lovit bara, a revenit în teren, de unde fundașii adverși au încercat să degajeze, dar mingea l-a lovit pe același Alibec și a ricoșat la Olaru, care i-a pasat înapoi atacantului care a împins mingea în plasă.

Camera VAR a semnalat, însă, un offside la Olaru și tabela a rămas nemodificată.

Cinci minute mai târziu, însă, România avea să deschidă scorul. Moruțan a centrat perfect de pe aripa dreaptă, iar Dennis Man a reluat cu capul sub transversală din interiorul careului mic.

Imediat după marcarea golului, jocul a recăpătat tenta anostă de până atunci și România a intrat la cabine cu un avantaj minim.

Statistica partidei
Flashscore

Imediat după pauză, tricolorii au reușit să-și dubleze avantajul prin Alibec (min 50), care a fost lansat perfect pe culoar de Răzvan Marin și a plasat mingea pe lângă portarul advers.

Inițial, golul a fost anulat pentru un offside, însă arbitrii din cabina VAR au întors decizia tușierului.

În minutul 61, Andorra a rămas în zece jucători, după ce Rebes a fost eliminat, el primind un al doilea cartonaș galben pentru o intrare periculoasă la Olaru.

România a forțat marcarea unui al treilea gol, însă fără succes, Alibec și Octavian Popescu fiind cel mai aproape de a înscrie.

Tricolorii câștigă în Andorra și ocupă poziția a doua în clasamentul grupei I, după ce Elveția a învins Belarus cu 5-0, iar Israel și Kosovo au terminat la egalitate, 1-1.

În următoarea rundă, România va evolua pe teren propriu cu Belarus, Elveția va primi vizita Israeului, iar Kosovo pe cea a Andorrei.