Burcă, după ce a marcat primul gol pentru România: ”E o mândrie să îmbrac acest tricou”

Andrei Burcă a înscris primul său gol în tricoul naționalei
Profimedia
Andrei Burcă, marcatorul golului de 2-0 din partida cu Belarus, a vorbit la cald imediat după victoria obținută de tricolori.

”Am controlat autoritar 3 reprize și a venit această repriză în care puteam face 3-0 (n.r. - meciul cu Belarus), însă am dat șansa adversarului de a pune presiune pe noi. Pe viitor sper să nu mai facem acest lucru”, a spus Burcă pentru Prima Sport, imediat după terminarea partidei cu Belarus, scor 2-1.

”Uitați ce a făcut Andorra în această seară la Kosovo. Trebuie să fim mai pragmatici și să uităm de această relaxare. După 2-0 am început să fim boemi, dar când lucrăm ca un comando putem ieși victorioși de la fiecare partidă după teren”, a mai spus fundașul lui CFR Cluj, care a explicat ce înseamnă pentru el primul gol în tricoul naționalei.

”Am urmărit mingea, am văzut centrarea, acolo am vrut să dau și mă bucur că am reușit să marchez. Vreau ca pe viitor să dăm mai multă încredere celor din față. (...) În acest an nu am reușit să marchez nici la echipa de club. A fost o descătușare. E o mândrie să îmbrac acest tricou și mă bucur foarte mult că am reușit să marchez. Dar cel mai important este că am obținut cele trei puncte”, a declarat Andrei Burcă.