Anglia câștigă pentru prima dată în Italia după 62 de ani

Anglia s-a impus în reeditarea finalei EURO 2020
AFP
Anglia a devenit favorită să câștige grupa C din preliminariile EURO 2024 după ce a câștigat cu 2-1 pe terenul Italiei.

Italia - Anglia 1-2

Englezii au reușit prima victorie din ultimele șapte partide directe (3E, 3Î).

Harry Kane a devenit cel mai bun marcator din istoria naționalei Angliei, iar echipa sa și-a început campania de calificare la Euro 2024 învingând joi campioana în exercițiu, Italia, cu 2-1, în Grupa C.

Căpitanul Angliei l-a învins Gianluigi Donnarumma din penalty, cu puțin timp înainte de pauză, pentru a face 2-0, după ce Declan Rice a deschis scorul în minutul 13.

Debutantul Mateo Retegui a marcat în minutul 56, la prima apariție în naționala Italiei. Italienii, care au învins Anglia la penalty-uri pentru a câștiga Euro 2020 pe stadionul Wembley, dar nu s-au calificat la Cupa Mondială, au fost mult mai periculoși în a doua repriză, însă nu au reușit să întoarcă rezultatul.

Englezii au obținut astfel prima victorie în Italia după 62 de ani.

Statistici meci
Flashscore

Jucătorul meciului desemnat de Flashscore: Harry Kane (Anglia)

Macedonia de Nord - Malta 2-1

În a doua partidă a grupei, Macedonia de Nord a trecut de Malta cu 2-1. Cea de-a cincea formație, Ucraina, a avut etapă liberă.