Alcaraz a ajuns la o sută de victorii în circuitul ATP și poate reveni pe primul loc mondial

Alcaraz vrea să-i sufle lui Djoko primul loc ATP
AFP
Tenismenul spaniol Carlos Alcaraz a reușit cea de-a o suta victorie ATP, după ce l-a învins luni seara pe olandezul Tallon Griekspoor, în turul al treilea al turneului de la Indian Wells.

Alcaraz a câștigat în două seturi, 7-6 (7/4), 6-3, după o oră și 41 de minute de joc, pe terenul central al Masters-ului californian.

Deși a fost nevoit să joace și împotriva vântului pe parcursul primului set, spaniolul nu și-a pierdut răbdarea și a dus setul în tiebreak, unde a profitat de erorile adversarului și s-a distanțat la 5-2, câștigând în cele din urmă setul. Scăpat de presiune, Alcaraz i-a luat rapid un break olandezului în setul doi și a câștigat partida.

Alcaraz
Flashscore

"A fost un meci foarte greu, mai ales că am avut și vântul ca adversar. Primul set a fost foarte strâns pentru că nu am profitat de șansele mele, dar în al doilea am reușit să o fac din timp și asta mi-a permis să joc mai relaxat", a spus numărul doi mondial după meci.

Alcaraz a sărbătorit cea de-a 100-a victorie dintr-un total de 132 de meciuri jucate în scurta sa carieră și este al doilea cel mai rapid tenismen care doboară această bornă. Spaniolul este depășit în acest top doar de John McEnroe, cu un meci mai puțin.

De asemenea, Alcaraz a devenit al treilea jucător născut după anul 2000 care atinge această cifră, performanță sa fiind reușită până acum doar de Jannik Sinner și Felix Auger-Aliassime.

Prima victorie pentru Alcaraz a venit la vârsta de 16 ani, la turneul de la Rio, împotriva compatriotului său Albert Ramos, într-o bătălie care s-a prelungit până la primele ore ale dimineții.

"S-au întâmplat multe de la acea primă victorie și sunt foarte mândru de mine pentru că am obținut aceste prime 100 de victorii",  a declarat Alcaraz.

Spaniolul are șansa de a-l detrona pe Djokovic din fruntea clasamentului dacă va ridica duminică trofeul de la Indian Wells. Adversarul său din optimi va fi britanicul Jack Draper (locul 56 ATP), care l-a eliminat, luni, pe idolul său, Andy Murray.

Draper este un jucător foarte bun, așa că va trebui să dau 100% pe teren”, a mai spus spaniolul.

Alcaraz este considerat copilul minune al tenisului, după ce anul trecut a devenit cel mai tânăr număr unu din istorie, câștigând la numai 19 ani US Open.